داکر چیست؟

داکر پیشرو در پلت‌فرم‌های software container در جهان است. توسعه‌دهندگان برای رفع مشکل "کار بر روی ماشین خودم" در زمان همکاری در یک پروژه مشترک با دیگران از آن استفاده می‌کنند. اپراتورها از داکر جهت راه‌اندازی و مدیریت نرم‌افزار‌ها در یک محیط ایزوله در کنار یکدیگر برای پردازش و رایانش بهتر بهره می‌برند. شرکت‌ها از داکر به عنوان خط تولید نرم‌افزار‌های خود و افزودن ویژگی‌های جدید سرعتر، با امنیت بالاتر و قابل اتکا برای تمامی سیستم‌های لینوکسی و ویندوزی استفاده می‌کنند

Container چیست؟

در استفاده از container تمام چیزی که برای اجرای یک نرم‌افزار نیاز است درون یک محیط ایزوله به قرار می‌گیرد. برخلاف VMs ، container نیازی به تمام سیستم عامل ندارد - فقط منابع و تنظیمات مورد نیاز اجرای برنامه نیاز است. این موضوع باعث ایجاد یک سیستم سبک، کارآمد و خودمختار می‌شود و ضامن اجرای یکدست نرم‌افزار بدون در نظر گرفتن محیط اجرای آن می گردد.

داکر چگونه کار می کند؟

داکر هیچ سیستم عامل جدیدی ایجاد نمی کند بلکه این امکان را به بسته نرم افزاری ایجاد شده می دهد که از Kernel اصلی سیستم عاملی که بر روی آن نصب شده است استفاده نماید و در زمان انتقال نیز فقط Package نرم افزاری منتقل می شود نه ماشین مجازی ، در واقع Docker Engine یا موتور اصلی Docker جایگزین نرم افزار Hypervisor می شود و اینکار باعث می گردد که کارایی سیستم ما به شدت افزایش یابد زیرا یک لایه واسط به نام Hypervisor حذف شده و نرم افزار بصورت مستقیم با هسته اصلی سیستم عامل کار میکند با این تفاوت که کاملا ایزوله شده است.

یکی از مهمترین فاکتورهایی که Docker دارد Open Source بودن آن است. متن باز بودن بدین معنی میباشد که هر کسی می تواند Docker را تهیه و سورس آن را تغییر بدهد و یک محصول جدید معرفی کند و یا اینکه قابلیت های جدیدی به آن اضافه کند که تا به حال بر روی آن وجود نداشته است. شما می توانید Docker Container های مختلفی بر روی یک سیستم پیاده سازی کرده ، بطوریکه تمامی آنها در یک فضای ایزوله شده قرار داشته و از سیستم میزبان هم مجزا باشند. با استفاده از این پلتفرم، می توانید کل چرخه ی توسعه، تست، توزیع و مدیریت را با استفاده از رابط کاربری مستحکم طراحی کنید.

منابع:
www.docker.com
www.docker.ir

چگونگی نصب و راه‌اندازی داکر برو روی سیستم عامل؟